TR / EN

HİZMETLERİMİZ

Montaj ve Bakım

Vantilatör Kullanımına ve Tanıtımına İlişkin Bilgiler

 

Vantilatör çalışırken kesinlikle kanatları bir anda durdurulmamalıdır; hemen durdurmak çok gerekli ise, kanat kolunun önüne yavaşça elinizi koyarak, kanatların dönmesini hemen durdurmadan, tek tek her kanat kolu dönerken elinize çarpacak şekilde yavaşça durdurabilirsiniz.

 

Geriye dönüş anahtarı açılmadan önce, vantilatörün tamamen durmuş olması gerekmektedir.

 

Çekme Zincirli vantilatörler, duvardaki aydınlatma anahtarı kapatılıp açıldığında, aydınlatmanın da, vantilatörün de pozisyonları, kapatılırken kaldığı yerden aynen devam eder.

 

Duvar kumandalı ürünlerde, çekme zinciri devre dışıdır. Tüm ayarlar duvar kumandasından yapılacaktır. Bu tip ürünlerde, aydınlatma yok ise tesisatın bir devre olması yeterlidir, eğer aydınlatma var ise iki devre zorunludur.

 

Uzaktan kumandalı ürünlerde çekme zinciri devre dışıdır. Duvar lamba anahtarı kapanıp açıldığında, son kaldığı yerlere bakılmaksızın aydınlatma her zaman direk yanar; vantilatör de hiçbir zaman çalışmaya hemen başlamaz. Aydınlatmalı olsa da olmasa da, uzaktan kumandalı ürünlere bir devre  tesisatı yeterlidir.

 

Geri dönme anahtarı, bazı vantilatörlerin üzerlerinden, bazılarında ise uzaktan kumandadan ayarlanabilir.

 

İç mekan vantilatörler, yağmura karşı dayanıklı olmadıkları için dış mekanda kullanılamaz. Ancak yağmur almayacak dış mekanlar bölgeler için, kullanıcı tarafından iyi korunur ise takılabilirler. Bir çok bölgede bu şekilde kullanım mevcuttur, ancak sıvı temasının bir iç mekan vantilatörü her halükarda garanti dışı bırakacağı son kullanıcıya ürünü satın alırken bildirilmelidir.

 

Uzaktan kumanda, dış mekan vantilatörlere ancak su almayacak bir yere montaj yapılacaksa takılabilir. Uzaktan kumanda alıcısı, vantilatörün tavan kablo bağlantı kapağının (kanope) altına takılıp, anteninin de dışarı sarkıtılması gerektiğinden dolayı, ıslak dış mekan kullanımlarda elektrik bölmesine su geçirme olasılığı çok yüksektir. Ancak sadece kesinlikle su almayacak, nemli dış mekan kullanımı için, uzaktan kumanda verilebilir.

 

Duvar kumandası, iç mekan veya dış mekan için uygundur. Duvar kumandaları, standart kare duvar elektrik anahtarları ile aynı ölçülerdedir. Sıva altı veya sıva üstü kullanıma uygundur. Sadece Hunter markasında dikdörtgen ve kare duvar anahtarı mevcuttur.

 

Vantilatörler müşteriye tavsiye edilirken, ilk bilinmesi gereken bilgiler, kaç metrekare bir alan için olduğu, tercihin modern tasarım mı veya klasik tasarım mı olduğudur. Vantilatörün gövde rengi, odanın hakim renkleri ile, kanat renklerinin ise ikincil oda renklerine (pencereler, kapılar, çerçeveler gibi) uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

 

Vantilatörün performansı, kanatların yerden yüksekliği 2.80 metreyi geçtiğinde düşmektedir. Asgari asım mesafesinde, kanatların en az yerden 2,30 metre yükseklikte durması gerekmektedir. Alçak tavanlı yerler için, vantilatörler uzatma borusuz montaj yapılabilmektedir.

 

Vantilatörler, uzun süre hiç durmadan dönmeye göre üretildikleri için hassastırlar. Montaj yapılırken, ekipmanın monte edilmesi titizlikle ve sıkıca yapılmalıdır. Kanatları ve kanat kolları eğilme ve bükülmelere karşı korunmalıdır. Vantilatörün dengesini bozacak en ufak hata bile, dönerken sallanmalara ve ses çıkmasına yol açacaktır.

 

Sadece Hunter marka vantilatörler, ömür boyu sessizlik ve motor garantisi taahhüt edebilmektedirler.

 

Normal duylu aydınlatmaların hepsine tasarruflu ampul takılabilmektedir. Ancak kapalı camlı aydınlatmalar, uzun tasarruflu ampulleri desteklemez, kısa boylu olanlar kullanılmalıdır.

 

Çubuk halojen ve normal ampuller dışındaki aydınlatmalar, uzaktan kumanda ile dimellenemez (kademeli ışık kısma).

 

Aydınlatmalar, tek başlarına (vantilatörsüz) direk elektrik tesisatına takılıp, tavana montaj yapılabilirler.

 

Hemen hemen bir çok vantilatör kutusundan, iki tarafı farklı renklerde kanatlar çıkmaktadır. Kullanıcılar istedikleri yüz aşağı gelecek şekilde montaj yaptırarak, her iki yüzü de ayrı ayrı kullanabilirler.  Kanat renkleri kutuların içerisinden çıkacak kanatlar ile sabittir. Özellikle farklı bir renkte kanat isteniyorsa bu, imkanlar dahilinde ayrıca bir bedel karşılığında olacaktır.

 

Kanatlar, boyutları itibariyle sadece içinden çıktıkları kutudaki vantilatör ile kullanabilirler, başka modellere kesinlikle uyum sağlamazlar.

 

Hunter marksında, Classic Original modellerinin 6 Ayda bir motorlarına yağ eklenmesi gerekir.

 

Kutusundan aydınlatmalı olarak çıkan vantilatörlerin aydınlatmaları, vantilatörden ayrılamaz.

 

Özel Ahşap, Hasır Örme, Sentetik Örme kanatlar, sadece Hunter markasında Savoy, Classic Original modellerine uyumludur.

 

Aydınlatmalardaki duylar, ses ve denge bozukluğu yaratacağı için değiştirilemez.

 

Hunter markasında, Metro, Sonic ve Low Profile modellerinden, vantilatörü 112 Cm. veya 132 Cm. çapa ulaştıracak 2 set kanat çıkmaktadır. Kullanıcılar, bu modelleri 2 değişik boyutta da kullanabilirler.

 

3’lü veya 4’lü aydınlatmaların kutudan çıkan camları, bedel karşılığı değiştirilebilir, vitray veya desenli cam tercih edilebilir.

 

Dış mekan aydınlatmalar, iç mekanda kullanılabilirler, ancak iç mekan aydınlatmalar, dış mekana uygun değillerdir.

 

Vantilatormontajı

 

Montaj ve Servis Hizmeti

 

Montaj Fiyatı, ürün fiyatlarına dahil değildir.

Her ürünün içinden Kullanım Klavuzu ile birlikte Montaj Talimatları çıkmaktadır.

Montaj talimatlarına uygun işlem yapılmadığı takdirde ürünler, garanti kapsamı dışında kalacaklardır.

 

İstanbul içi Yetkili Montaj Servisi için, anlaşmalı olduğumuz Montaj Servisine ait (216) 369 18 11 numaralı telefondan randevu talebinde bulunabilirsiniz.
 

İstanbul içi Montaj Fiyatları, bölgelere göre değişim gösterecektir.

Anlaşmalı Yetkili Montaj Servisinden alacağınız montaj hizmeti 1(bir) sene montaj garantili olacaktır.

Montaj randevusu alınırken, montajın yapılacağı yer için gerekli olan özellikler (Tavan Tipi, Tavan Yüksekliği, Elektrik Tesisatı) belirtilmelidir.

Montajlama işlemi, hazır olan elektrik tesisatı üzerine yapılacaktır.

Ürünlerin montajı dışında kalan tüm hizmetler, Montaj Servisi nce ayrıca kabul edilecek ve ücretlenecektir.

İstanbul dışında olması gereken montajlar için, Yeterlilik Belgesi olan elektrikçiler tercih edilmelidir.

Diğer Hizmetlerimiz

Ürün Seçimi